Výlet nebo práce?

26. dubna 2018 v 15:20 | TravelerLucy |  Skaut
Minulou sobotu jsem jela na Kuňku. Nejela jsem tam protože by se mi tam nějak zvlášť chtělo, ale protože vedu jednu skautskou akci zvanou "Alko".Alko je akce pro skauty z pardubického kraje a okolí. Po celý rok zbíráme alobal (Hliník). Skladujeme ho kde se dá, a v pátek či v sobotu se odváží na Kuňku a tam se váží.
  • Proč se vlastně sbírá?
Hliník je lehký kov, jenž se používá v různých konstrukčních projektech. To ale není jediné využití. Značku tří šipek uvnitř s číslem 41 a dole označením ALU nalézáme každodenně. Především jako víčka od jogurtů, či plechovky od piva. Jeho uplatnění v každodenním životě je sice skvělé a život ulehčující, bohužel jeho výroba je složitá a špatná pro životní prostředí.
Vyrábí se podobně jako železo, jen místo spalování koksu se využívá elektřina, voda a minerál bauxit. Při výrobě se vyprodukuje spoustu jílu z bauxitu a sloučeniny fluoru, chromu, arsenu, rtuti a hydroxid sodný. Tyto látky jsou nebezpečné pro životní prostředí, rozpouštějí ozonovou vrstvu a jsou škodlivé pro naše zdraví. Proto je lepší hliník recyklovat.

Recyklace hliníku je o 95% úspornější, než jeho výroba. Díky recyklaci pomůžeme zamezit šíření odpadu, ušetříme rostliny a živočichy. Recyklace probíhá očištěním hliníku, jeho odbarvením a jeho zpracováním buď na hliníkové granule, nebo do hliníkových plátů. Z granulí se stává redukční činidlo (k výměně valenčních elektronů ) při výrobě oceli a pláty se taví a stávají se z nich slitiny
 
  • Co se tam děje?

Každý rok jezdíme v sobotu na kole (aspoň náš oddíl), kde se všichni sejdeme. S už připravenou alobalovou koulí, se kterou soutěžíme. Jsou připravené různé discpilíny, ve kterých soupeříme. Jsme vždy rozděli na Benjaminky (3-6 let), světlušky/ vlčata (6-12), skautky / skauti (12-16) a roveři (16-...). Ke konci je vyhlášení. Vyhlašuje še počet kilo alobalu a který oddíl měl nejvíce, a nejlepší skupinky. Jenž soutěžily. Na alku jsme celý den. Začíná to v osm a končí asi kolem páté odpoledne.

  • Cesta tam se mi hodila

Cesta tam se mi hodila, neboť jsem vyfotila spoustu božích fotek 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama